Μετάβαση στο περιεχόμενο
  • Nick
    Nick

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία (Euroleague 2022-2023, Round 29 16-17/03)

Με κάθε αγωνιστική πιο κοντά προς το τέλος η ένταση και το τηλεοπτικό δράμα κορυφώνονται και η 29η αγωνιστική δε θα μπορούσε να είναι διαφορετική. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά μεγάλης πίεσης και πήρε τη νίκη στο Κάουνας φτάνοντας μία ανάσα από το πλεονέκτημα έδρας και μαθηματικά. Πολλές οι μεγάλες εμφανίσεις για αυτό το γύρο, θα εστιάσουμε στους αγώνες με το μεγαλύτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον πριν κλείσουμε με σημειώσεις από το ματς με τη Ζαλγκίρις.

Η ώρα της κρίσης (Anadolu EfesPartizan Belgrade 84-97)

Η Παρτιζάν μπορεί να αιφνιδιάστηκε το πρώτο δεκάλεπτο κι ευτυχώς για την Εφές αφού με κάτι παραπάνω από τριάντα λεπτά πειθαρχημένου και αποδοτικού μπάσκετ η ομάδα του Αταμάν δέχθηκε 97 πόντους σε ένα μάτς-τελικό γι αυτήν σκορπώντας περισσότερο προβληματισμό με την απόδοσή της. Το σύνολο του Ομπράντοβιτς άρχισε να παίζει επιθετική άμυνα επιδιώκοντας το κλέψιμο, έκλεισε τους διαδρόμους για το καλάθι και έκανε φάουλ στα mismatch κόβοντας έτσι κάθε υποψία ρυθμού από την επίθεση της Εφές. Οι Σέρβοι αξιοποιούσαν σχεδόν κάθε ευκαιρία στο fast break (8 κλεψίματα, 17 πόντοι) με καθοριστικό το ρόλο του Κέβιν Πάντερ (19 π) στον τομέα αυτό ενώ στις σετ επιθέσεις εκτελούσαν side pick n roll που βόηθησε τη διαγώνια κίνηση εκτός μπάλας και στην ανάδειξη μονάδων του second unit όπως ο Αβράμοβιτς (14 π). Οι Τούρκοι που δεν έχουν συνηθίσει να παίζουν άμυνα με την ίδια ένταση μόλις και οι ψηλοί τους κουράστηκαν στην τελευταία περίοδο δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν και 8 γρήγοροι πόντοι από Πάντερ και Νάναλι άνοιξαν αγεφύρωτα τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Έφτασε η ώρα της κρίσης για την Παρτιζάν: η περσινή φιναλίστ του Eurocup έχει κερδίσει τις εντυπώσεις από όλους τους διεκδικητές της δεύτερης τετράδας, μένει να πάρει νίκες απέναντι στις τέσσερις ομάδες από τον πάνω όροφο (Ολυμπιακό, Ρεάλ, Μπάρτσα, Μονακό) για να εξασφαλίσει μία θέση στην post season. Kudos Ζέλικο.

Ασταμάτητη (Maccabi Tel AvivBaskonia 93-79)

Σχεδόν στα μέσα της τρίτης περιόδου η Μπασκόνια προηγείται με έντεκα πόντους επί της Μακάμπι έχοντας τρέξει ένα επί μέρους 6-31(!) σε δέκα λεπτά και επιστρέφοντας από το -14. Όμως όπως πολλές ομάδες φέτος δεν κατάφερε να αντισταθεί στο comeback της Maccabi η οποία σε τρία εκρηκτικά λεπτά ξαναπήρε προβάδισμα και τελικά παρέσυρε τους Βάσκους εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των φίλων της. Τη μεγαλύτερη συνεισφορά για τους γηπεδούχους είχε  γι άλλη μία φορά ο Μπόλντγουιν (24π, 7 ρ, 8 ασσ) σκοράροντας με κάθε τρόπο και ξεσηκώνοντας τον κόσμο στη Menora Mivtachim αλλά ο Λορέντζο Μπράουν (17 π) ήταν εκείνος που γύρισε το διακόπτη για την ομάδα του λαού με εφτά προσωπικούς του πόντους σε ενάμιση λεπτό. Η ομάδα του Κάτας έχει βελτιώσει τον τρόπο που αμύνεται (χαρακτηριστικό το 5/32 τρίποντα της Μπασκόνια) στα τελευταία παιχνίδια κάνοντας καλές αλλαγές στα μαρκαρίσματα και με τους παίχτες που διαθέτουν είναι πραγματική απειλή στο τρανζίσιον παιχνίδι. Σταθερό strong point τους τα rebounds (47 έναντι 30, τα 16 επιθετικά) δεν άφησαν καμία ελπίδα στον Πεναρόγια και στους παίχτες του οι οποίοι πλέον κρέμονται στην όγδοη θέση.

Το φιλί της ζωής

Το άγγιγμα του Κρις Γουέμπ στην εκπνοή του χρόνου έδωσε τη νίκη στις νυχτερίδες και κράτησε τη Βαλένθια ζωντανή στον αγώνα για τις θέσεις των πλέι οφς. Για φτάσει να κρέμεται το παιχνίδι από μία κλωστή βέβαια χρειάστηκε τη σταθερότητα του Ντούμπλιεβιτς (18 π, 7ρ) ο οποίος μαζί με τις εφορμήσεις του Χάρπερ (15 π) αποτέλεσε τη μεγαλύτερη πηγή απειλών για την τουρκική ομάδα. Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους αλλά με εντυπωσιακές νίκες σαν αυτή απέναντι στη Φενέρ ίσως οι Ισπανοί μπορούν να γυρίσουν το διακόπτη, να πάρουν τα μεγάλα αποτελέσματα που χρειάζονται και να συνεισφέρουν κι αυτοί στην αναστάτωση των τελευταίων θέσεων που οδηγούν στις σειρές αγώνων.

Με τα δόντια

Η φιλοσοφία της Ζαλγκίρις με τα ψηλά κορμιά σε κάθε θέση που επιδιώκουν πολλές επαφές και τα αμυντικά τρικ του Μακσβίτις έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό αλλά οι παίχτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβίωσαν το comeback των Λιθουανών στην τελευταία περίοδο αρπάζοντας με τα δόντια το εισιτήριο για τα play offs μετά από (άλλο) ένα πολύ έντονο ματς στη Zalgirio arena. Έμφαση δόθηκε από νωρίς στο να περιοριστεί η κίνηση του Βεζένκοφ μακριά από τη μπάλα αναθέτοντας το μαρκάρισμα του σε περιφερειακούς -τακτική που δοκιμάστηκε και στη Φοντέτα- που είναι πιο συνηθισμένοι να ακολουθούν τους παίχτες τους παντού. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Βούλγαρος power forward προσαρμόστηκε με χειρουργική ακρίβεια (9/9 σουτ στο β’ ημίχρονο) επιδιώκοντας τις αλλαγές που θέλει για να πάρει mismatch και παίρνοντας πόντους ποστάροντας με αποκορύφωμα το τελευταίο σουτ πάνω στο Ντίμσαρ. Το σουτ είχε στόφα μεγάλης κλάσης αλλά είχε από πίσω και την ψυχραιμία που εδραίωσε η εξαιρετική άμυνα του Λαρεντζάκη στον Ουλάνοβας στην αμέσως προηγούμενη φάση. Γι άλλο ένα ματς ο Γιαννούλης επιβεβαίωσε ότι αφενός η φετινή σεζόν είναι άλμα γι αυτόν και αφετέρου μαζί με τον ΜακΚίσσικ είναι οι δύο πιο κρίσιμοι τροχοί στην επανάκτηση του μομέντουμ όταν μπλοκάρει η βασική πεντάδα: δεκαεφτά από τους εικοσιπέντε πόντους της ομάδας στη δεύτερη περίοδο οι δυο τους μας έδωσαν ξανά το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα όταν οι Λιθουανοί μάζευαν τα επιθετικά ριμπάουντ σαν τις ελιές. Βεβαίως ο κόουτς ορθά στο τέλος του αγώνα τόνισε ότι η προσπάθεια ήταν μεγάλη απ’ όλους αφού ο Φάλ είχε όσες ασσίστ ο πλέι μέικερ και ο Μπλάκ στη χειρότερη βραδιά του φέτος είχε τέσσερις, σύνολικά έντεκα ασσίστ από τους σέντερ μόνο. Είναι πολύ δύσκολο για τους αντίπαλους προπονητές να προσαρμόσουν τα πλάνα τους τόσες φορές μέσα στον αγώνα γύρω από τόσο διαφορετική κίνηση χωρίς τη μπάλα, τέτοιο πλουραλισμό στο σκοράρισμα αλλά κυρίως στη δημιουργία και όποιος και να έρθει στον Πειραιά στα play offs θα έχει δύσκολο έργο.

Αυτά για τα καρέ της τελευταίας αγωνιστικής του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Η στήλη δε θα καλύψει την επόμενη βδομάδα όμως θα επανέρθει δριμύτερη στον 31ο γύρο. Καλή εβδομάδα σε όλους και καλή τύχη σ ότι κάνετε.