Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η άποψη μου για Σλου

lancelot

Recommended Posts

• Πρόεδρος

sloukas_olympiacos.jpg

Η άποψη μου για Σλού. Και λέω μου, γιατί στο Redball δεν είμαι μόνος μου αλλά υπάρχουν και άλλοι admins όπως είδατε και χθες στο Live μας.
Θα πρέπει για μένα λοιπόν το επίπεδο των οπαδών να ανέβει λίγο επιτέλους. Δεν μπορεί το ανάθεμα από το μπράβο
 να απέχει ένα τσιγάρο δρόμο ρε μάγκες. Για μένα είναι κατανοητό αν ο Σλού θέλει να πάει σε άλλη ομάδα, αρκεί αυτή να μην είναι ο ζελας που αποτελεί κόκκινη γραμμή που δεν πρέπει να την περάσει. Δεν πρέπει να ξεχάσει τι τραβήξαμε τόσα χρόνια, πριν έρθει το μέχρι τέλους. Και ελπίζω πραγματικά να μην υπάρξει τέτοιο ενδεχόμενο, όπως δεν υπήρξε το 2019 όπου οι απέναντι του είχαν κάνει καλύτερη πρόταση από εμάς και δεν πήγε.
Εν κατακλείδι αν θέλει να φύγει και να πάει ως τελευταίο του συμβόλαιο στην Φενέρ με Ηττούδη, στον Ομπράντοβιτς ή στην Ισπανία. So be it. Θα χειροκροτήσω και πάλι Κώστα για όσα πρόσφερες φέτος και σε ευχαριστούμε.
Ελπίζω πραγματικά να μείνεις, αφού το Βερολίνο θα πλησιάσει λίγο πιο κοντά. Αν όχι ο Ολυμπιακός θα βρει λύσεις ξεκάθαρα.
ΥΓ
Λάθος ο χειρισμός για μένα. Με Σλου, με Παπ, κάνεις συμφωνία νωρίς. Το πιέζεις ώστε να μην φτάσουν στο παρά-πέντε. Με άλλους το έκαναν, έπρεπε να έχουν πιέσει παραπάνω και εδώ.
ΥΓ2
Ο Σλου γενικά είναι πολύ ψύχρα ως μενταλιτέ οπότε ναι η στάση του σώματος όπως έφευγε δεν είναι πολύ θετική. Αυτό το "θα ενημερωθείτε" δεν μ'αρεσε. Ας ελπίσουμε για τον Ολυμπιακό μας πως θα μείνει

• Μου αρέσει 1
  • Το λάτρεψα! 3

• Απαντήσεις 26
  • Ξεκίνησε
  • Τελευταία απάντηση

Κορυφαίοι αρθογράφοι σε αυτή την ανάρτηση

Κορυφαίοι αρθογράφοι σε αυτή την ανάρτηση

Εικόνες μέσα στην ανάρτηση

• Admins

Ο Σλουκας παντα συμπεριφερονταν σαν ψυχρος επαγγελματιας. Πηγαινε οπου νομιζε καλυτερα οχι μονο για την τσεπη του αλλα και για την καριερα του. Ηθελε να παει κακα τα ψεμματα και παρολη την αντιπαθεια σε εναν απο τους καλυτερους προπονητες ολων των εποχων για να τον εξελιξει. Στα λεφτα οντως, 5 πανω - 5 κατω θα τα βρισκανε με τους Αγγελοπουλους. Το δελεαρ ηταν ο Ομπραντοβιτς. Το αποτελεσμα τον δικαιωσε. Εξελιχθηκε παρα πολυ ο Σλουκας στα χερια του μελιτζανα.

Οταν πλεον εφυγε ο μελιτζανας απο την Φενερ, ενιωσε οτι ειχε αφησει κατι πισω του. Χωρις τυμπανοκρουσιες και Ολυμπιακοφροσυνες, αρνηθηκε την υψηλοτερη προταση του ζελα και της Μπαρτσελονα και ηρθε (με το αζημιωτο παντα, γιατι ειπαμε ειναι ψυχρος επαγγελματιας) σε μια ομαδα που ειχε πληγει απο την εσωστρεφεια, απο το ηχητικο και σε μια ομαδα που επρεπε να αποδειξει οτι επραξε σωστα την προηγουμενη χρονια με το "μεχρι τελους".

Κανεις δεν μπορει να παραβλεψει οτι ο Σλουκας εχει δεθει με τον Ολυμπιακο. Ολυμπιακαρα ομως με την εννοια του Πριντεζη δεν ειναι. Εχει εγωισμο. Εχει κολληματα.

Οι Αγγελοπουλοι δεν ειναι χαζοι. Εχουν κανει διαπραγματευσεις και διαπραγματευσεις. Αν ειχε περασει απο το μυαλο τους οτι ο Σλουκας κοροιδευει δεν θα ειχαν συμφωνησει να τα ξαναπουνε. Ειτε μεσω νεας συναντησης ειτε οχι. Θα το ειχαν τελειωσει σημερα.

Οποτε προσπαθεια εγινε και απο τους δυο πιστευω .

Μακαρι να μεινει ο Κωστας, αλλα ακομη κι αν δεν μεινει ο Ολυμπιακος δεν χανεται. Παμε παρακατω.

Ουτε αναθεματα χρειαζονται αν φυγει, ουτε τεμεναδες αν μεινει. Το μονο που δεν πρεπει να περασει ειναι η κοκκινη γραμμη του να παει απεναντι. Αν ηθελε πιστευω ειχε ευκαιριες να παει.

Ελπιζω η καταληξη να ειναι συντομη για να παρθουν και συντομες αποφασεις για την μετεπειτα στελεχωση του ροστερ.

• Μου αρέσει 2

Προφανώς και κάθε παίκτης κοιτάζει το επαγγελματικό του συμφέρον. Αλλά….. Υπάρχουν και κάποια αλλά, πως να το κάνουμε. Οι Αγγελόπουλοι τον πίστεψαν και τον πήραν από τον Μαντουλίδη στα 18 του. Τον επέβαλαν στον Ίβκοβιτς όταν αυτός ήθελε να τον ξαναστείλει δανεικό το 2011-12. Τον υπέγραψαν ως τον πιο ακριβοπληρωμένο της ομάδας το 2019, παρά τη στάση του το 2015. Θα μπορούσε λοιπόν να αφήσει τις δικαιολογίες για το ρόλο του(εγώ αυτό πιστεύω) και να πει ξεκάθαρα πως θα πάει αλλού για τα φράγκα. Προφανώς και τον ευχαριστώ για ότι έχει προσφέρει, εννοείται πως θα ήθελα να μείνει, αλλά για δεύτερη φορά ο τρόπος που διαπραγματεύεται μου αφήνει πικρή γεύση και ένα ξενέρωμα , ό,τι και να γίνει. 

Τροποποιήθηκε > από Λεωνίδας

Παίκτες έχουν περάσει πολλοί... και θα περάσουν ακόμη περισσότεροι. Δεν τελειώνει σε κανέναν Σλούκα ο Ολυμπιακός. Ήθελα να μείνει αλλά μετά από 4 ώρες πρακτικά άκαρπων συζητήσεων θα έπρεπε να βγει από εκεί με μια απόφαση... το "θα τα ξαναπουμε" σημαινει πρακτικά τα εξής (για εμένα):

1) "εγώ έδωσα τις απαιτήσεις μου και τώρα το μπαλακι στους προέδρους να συζητήσουν με τον προπονητη" --> (Σιγά ρε Εμπαπέ... αυτά που κοροιδεύουμε δεν τα κάνουμε... η τουλάχιστον δεν πρέπει να τα κάνουμε. Δεν θα αλλάξει ο προπονητής φιλοσοφια και play book για κανέναν Σλούκα)

2) Έφυγε με μια προσφορά στα χέρια του για να διαπραγματευτεί με Παρτιζαν - Φενερ - Μπαρτσελόνα...

Σε κάθε περίπτωση όταν έχεις φύγει την προηγούμενη φορά με τόσο άσχημο τρόπο λέγοντας ΨΕΜΑΤΑ και ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΝΤΑΣ τους εργοδότες σου και τον κόσμο τόσο ξεδιάντροπα, θα έπρεπε από φιλότιμο και μόνο να φερθείς παντελωνάτα αυτή τη φορά και να βγεις από τη συνάντηση με ένα "Ναι" η ένα "Όχι"... 

Μη σου πω ότι η ομάδα θα έπρεπε να ασχοληθεί με τον Παπανικολάου πιο ενεργά και να τον αφήσει τον Κωστάκη... να τον βγάλει και από το δίλλημα. Στην τελική μιλάμε για ανανέωση 33άχρονου... 

Ας έβαζε το τελευταίο σουτ, το ΠΑΝΕΛΕΥΘΕΡΟ τρίποντο, ή ΔΥΟ ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ ΒΟΛΕΣ αν ήθελε να συγκριθεί με τον Σπανούλη η drama queen. Τώρα αλήθεια αδιαφορώ για την όποια εξέλιξη. Μη σου πω ότι ανυπομονώ να πει ότι φεύγει και να πάρουμε κανεναν ντόρσει που οκ δημιουργία δεν έχει αλλά είναι πολύ καλύτερος εκτελεστικά και στην άμυνα... Θα φτιάξει απίστευτο δίδυμο με Κάνααν!!!!!!!!!!!

Καλημέρα 

ο Κωστας Σλούκας έχει το δικαίωμα μα πάει σε οποία ομάδα θέλει ακόμα και στον Παναθηναϊκό. Αυτό που δεν έχει δικαίωμα είναι να μην σέβεται τους συνομιλητές του που πέρα από ένα καράβι λεφτά του έχουμε δώσει την μεγαλύτερη στήριξη που έχουνε δώσει σε παίκτη της ομάδας . Θυμίζω ότι ο Μεγας Ντούντα δεν τον ήθελε στην ομάδα και το βέτο των αδελφών ήταν να μείνει και να παίξει. Έφυγαν Παπαλουκας Τεόντοσιτς ανοίγοντας τον δρόμο σε Μάτζαρη Σλούκα να παίξουν. Αυτό που θέλω να πω περί σεβασμού έχει να κάνει με το γεγονός ότι μετά από τέσσερεις ώρες ανακοινώνεις την οποία απόφαση και δεν κανείς τρίπλα για να αποφύγεις τους δημοσιογράφους. Ακόμα και αν μείνει που το θεωρώ απίθανο , στην πρώτη στραβή θα φάει το μεγαλύτερο κράξιμο , γιατί ο οπαδός συνδέεται με τους παίκτες με το συναίσθημα. Βλέπεις ότι ο Σασα πήρε προσφορά ξημερώματα Σαββάτου και απάντησε μεσημέρι Σαββάτου για να προχωρήσει η ομάδα παρακάτω. Το σύνολο του κόσμου ευχήθηκε τα καλύτερα. 
Πανω απ όλα είναι το καλό της ομάδας και αυτό που πρέπει να κάνει ο Ολυμπιακός είμαι να ετοιμάσει την επόμενη μέρα , και δεν εννοώ την επόμενη χρονιά αλλά τις χρονιές που θα έρθουν και οι Έλληνες παίκτες θα είμαι είδος υπό εξαφάνιση. 
τα χαιρετίσματα μου σε όλους. 

• Πρόεδρος

Το οτι @Τζαλιγοπουλος Δημητρης

Και @Λεωνίδας

εκαναν κινηση να γραψουν στο forum, με εντυπωσιάζει :-)

• Χαχαχαχα 1

• Admins

Πολλα δεδομένα τέτοιων συζητήσεων βγαίνουν στη δημοσιότητα ακόμα και χρόνια μετά και μπορεί να αλλάξουν τη σκοπιά τελείως. Ωστόσο...

-Το πράγμα έχει μπλέξει πολύ τη στιγμή που το ώφελος ενός από τους καλύτερους παίχτες στην Ευρώπη και αυτό μίας από της καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη είναι να συνεχίσουν μαζί και αντί αυτό να ενώσει ομάδα και παίχτη, γίνεται η τρίχα τριχιά.

-Υπάρχει θέμα με τον προπονητή ο οποίος μάλιστα, όπως πολύ σωστά είπε ο @Nico7 σε συζήτησή μας, έχει τον ίδιο μάνατζερ με τον παίχτη και δε βλέπουμε κάποια βοήθεια του Καπαζογλου ως μεσάζοντα.

-Έκανε η ΚΑΕ λάθος που δεν έκλεισε το Σλούκα νωρίτερα; Αν θες να κρατήσεις κάποιον τον κρατάς και ενδεχομένως αν του έδειχναν πόσο τον θέλουν a priori να είχε ήδη ανανεώσει.

-Οι Αγγελόπουλοι είχαν τρία συμβόλαια Ελλήνων του ενός εκατομμυρίου και άνω. Εχουν χάσει το ένα ήδη στο NBA, για τις διαπραγματεύσεις με τον Παπ είμαστε εντελώς στο σκοτάδι και με το Σλούκα παίζουν με τις πιθανότητες να μην ανανεώσει. Δεδομένης της σεζόν των παιχτών, των δηλώσεων τους και του πόσο νωρίς ζητάγανε ανανέωση από τον κόσμο είναι φάουλ.

Όμως...

Και άλλοι φοβεροί επαγγελματίες έχουν περάσει από τον Ολυμπιακό και άλλοι έχουν διαπραγματευτεί σκληρά με τους Αγγελόπουλους. Κανέναν άλλο δε θυμάμαι να θέλει τόσο χρόνο και τόσες εγγυήσεις προκειμένου να αποφασίσει αν θέλει να μείνει στην ομάδα ή όχι και να μην έχει αποφασίσει ακόμα. Μπορεί φυσικά να έχει αποφασίσει να φύγει και να το ανακοινώσει εκ των υστέρων όπως άλλωστε έχει ξανακάνει ο συγκεκριμένος. Αλλά ό,τι δεν ταιριάζει με τη φιλοσοφία του οργανισμού πολύ δύσκολα αναδεικνύεται ή τον αλλάζει. Παίχτες πριμαντονες δε σηκώνει ούτε η διοίκηση, ούτε ο προπονητής και ούτε το μεγαλύτερο κομμάτι του κόσμου. Σοφά είχε πει ο Μπαρτζώκας ότι το συναίσθημα γύρω από τον Ολυμπιακό είναι μοναδικό στον κόσμο-και είναι και παθών ο άνθρωπος. Δεν έχει η ομάδα ανοχή για παίχτες που κοιτάνε το συμφέρον τους με τέτοια επιμονή και με τον Σλούκα έχουμε ήδη κάνει εξαίρεση. Και θέλει κι άλλες εξαιρέσεις και ειδική μεταχείριση σε ομάδα που οι παίχτες έχουν προφίλ καμικάζι. Ας πάει στο καλό, με φιόγκο.

• Μου αρέσει 1

• Πρόεδρος

Μαθαίνω πως η κουβέντα χθες είχε live συζήτηση με Μπαρτζώ. Είπε κάποια πράγματα στον Σλου, και θέλει χρόνο να τα σκεφτεί. Υπάρχει μια συγκρατημένη αισιοδοξία αλλά ποτέ δεν ξέρεις σε αυτές τις συζητήσεις. Υπομονή θέλω να συστήσω σε όλους δεν υπάρχει λόγος να θεωρούμε πως ο Σλου μας παίζει ή πως κοροιδεύει. Αυτά τα λένε στον Καφενέ έχοντας πιεί και 1-2 τσίπουρα.

• Μου αρέσει 1

• Admins

Ο πατέρας της κοινωνιολογίας Μαξ Βέμπερ (1864-1920) έλεγε ότι δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία τι συμβαίνει πραγματικά στον κόσμο, αλλά τι νομίζει η μάζα ότι συμβαίνει. Εκεί είμαστε. Καβαλήσαμε το κύμα του συναισθηματισμού (λογικό για φανατικούς οπαδούς) και στείλαμε το Σλούκα στην κόλαση. Η διαφορά ανάμεσα στους φανατικούς οπαδούς όμως και στους αδαείς, πρέπει να είναι η επικράτηση μιας νηφάλειας λογικής μετά την πρώτη αντίδραση. Γιατί όσο κι αν η πρώτη αντίδραση είναι «μας κοροϊδεύει το κωλόπαιδο, δεν αγαπάει τον Ολυμπιακό και δε μας σέβεται», η αμέσως επόμενη σκέψη λογικών ενηλίκων θα έπρεπε να είναι: ΟΚ, ας δούμε τα δεδομένα, ας παραμείνουμε ψύχραιμοι μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο. 

Τα δεδομένα:

1. Ο Σλούκας δεν είναι ούτε Πρίντεζης, ούτε Σπανούλης. Δεν είναι σημαία του συλλόγου, δεν υποσχέθηκε ποτέ ότι θα είναι, και δεν είναι ούτε και ανάγκη να είναι.  
2. Δεν ξέρουμε τι ειπώθηκε στην 4ωρη κουβέντα με τους προέδρους. Είναι αστείο να κάνουμε υποθέσεις του τύπου «μάλλον διαφώνησαν στα λεφτά, στα λεπτά που πρέπει να παίζει, στα...κιλά που πρέπει να χάσει ή να βάλει». 
3. Από πουθενά δεν προκύπτει ότι μας κοροϊδεύει ή ότι τον παρακαλάμε, αλλά ούτε και ότι μας παρακαλάει αυτός. Ο επαγγελματικός αθλητισμός είναι κυρίως χρήμα και αγωνιστικό πλάνο, που σημαίνει ότι σε ολόκληρο τον πλανήτη γίνονται καθημερινά χιλιάδες διαπραγματεύσεις για επαγγελματικά συμβόλαια που βάζουν ταυτόχρονα στην εξίσωση δεκάδες παράγοντες, ατζέντηδες, σπόνσορες, οικογένειες, συζύγους, παρατρεχάμενους διάφορους, πέρα από τα λεφτά και το αγωνιστικό κομμάτι. 
4. Η ομάδα κοιτάει το συμφέρον της, όπως ο Σλούκας το δικό του. Απο τη μία όμως είναι ΑΔΙΚΟ να ξεχνάμε ότι ο Σλούκας ήρθε σε εμάς με λιγότερα λεφτά από αυτά που του έδινε ο βάζελος το 2019 και ενόσω είμασταν καμμένο χαρτί με πολλά προβλήματα. Από την άλλη, οι Αφοί δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα και διαπραγματεύονται τα συμβόλαια των υπαλλήλων τους με σκοπό «το κέρδος». Και από τη στιγμή που δεν υπάρχει ουσιαστικό κέρδος για αυτούς, προσπαθούν τουλάχιστον να περιορίζουν τις απώλειες. Όμως από το αποτέλεσμα θα κριθούν τελικά και πιστεύω ότι είμαστε όλοι σύμφωνοι, ότι το μοντέλο τον προέδρων του Θρύλου είναι μακράν το πιο επιτυχημένο στην Ευρώπη, αφού μέσα σε 13 χρόνια, με το 1/3 του μπάτζετ (χοντρικά) σε σχέση με τους τοπ ανταγωνιστές, μας έχουν πάει σε 7 final four, σε 6 τελικούς, έχοντας φέρει 2 φορές την κούπα. Και δεν αναφέρομαι καν στην επίδραση που είχαν με το Μέχρι Τέλους, που και εκεί πιστεύω ότι θα συμφωνήσουμε. 
5. Είναι συμφέρον της ομάδας να μείνει ο Σλούκας. Για πολλούς λόγους που γνωρίζουμε και θα πρέπει να γίνουν τα δέοντα ώστε να μείνει. Δεν γίνεται να μείνει γιατί διαφωνούμε τελικάή γιατί ο Σλούκας έχει καλύτερη πρόταση και σκέφτεται ψυχρά; Τον ευχαριστούμε και πάμε παρακάτω με εμπιστοσύνη σε Αφούς και Μπαρτζώκα. Κανένας δεν είναι πάνω από το Θρύλο, ούτε αυτοί. 

Αυτό που μας ξενίζει και μας ξενερώνει είναι ότι δε γουστάρουμε ως οπαδοί, παίχτες σαν το Σλούκα να μην ταυτίζονται με τον Έφηβο όπως έκαναν ο Πρίντεζης, ο Σπαν ή ακόμα και ο Γουόκαπ ή ο ΜακΚίσικ. Θέλουμε να πηγαίνουν όλοι στα γραφεία και να υπογράφουν σε 5 λεπτά και να ορκίζονται αιώνια αγάπη στο Θρύλο. Η πραγματικότητα είναι άλλη όμως. Ο Σλούκας είναι δύσκολος χαρακτήρας σίγουρα, δεν έχει τη δοτικότητα και τη λάμψη του Πρίντεζη, ούτε το ήθος του Σπανούλη.
Πειράζει τόσο πολύ; 

Ας κάνουμε υπομονή και ας είμαστε τουλάχιστον εδώ μέσα διαφορετικοί φανατικοί οπαδοί του Θρύλου. 

ΥΓ. Πιστεύω ότι ο Σλούκας τελικά θα ανανεώσει γιατί θέλει να μείνει και γιατί τον θέλουμε και εμείς.  
ΥΓ2. Μόνο αν πάει στο βάζελο θα είναι πραγματικά μαλάκας και θα του αξίζει όλο το κράξιμο της γης, αλλά δεν θα το κάνει. 

• Μου αρέσει 1
  • Το λάτρεψα! 3

• Πρόεδρος

@Geo Poulidis Χαίρομαι πραγματικά να διαβάζω απόψεις σου και επιπλέον που θα σε έχω δίπλα μου στο διαρκείας φέτος. Απόψεις σαν αυτή που έγραψες είναι ο λόγος που έφτιαξα τους giapanta και τώρα το Redball.gr - Πρέπει να ξεκολλήσουμε από τα τετριμένα που ακούγονται σε 63463462346 groups και σελίδες στο facebook που απλά αναμασάνε ότι λέγεται για να είναι αρεστοί στο κόσμο. Να γίνεται πραγματική συζήτηση και σε αυτό η μηχανή ενός forum πραγματικά δείχνει την δύναμη της! Θα μπορούσα να στο στείλω με ένα μήνυμα αυτό αλλά όλα εδώ, στο φως όλα

• Μου αρέσει 2
  • Το λάτρεψα! 1
  • Σε ευχαριστώ 1

Ο Σλούκας όπως και ο Κοουτς ξέρουν καντάρια μπάσκετ και γνωρίζουν πολύ καλά τι δεν πήγε καλά την φετινή χρόνια μεταξύ τους. Ο Κοουτς παίζει σύγχρονο γρήγορο μπάσκετ, στο οποίο ο Κώστας δυστυχώς δεν μπορεί να προσαρμοστεί 100%. Θέλει την μπάλα και συνεχόμενα πικ. Το καλύτερο είναι να χωρίσουν οι δρόμοι φιλικά και είμαι σίγουρος πως ακόμα κ αν δεν βρεις παίκτη αξίας σλουκα, το πιο σημαντικό είναι να βρεις παίκτη που να δουλεύει για την ομάδα. 

ΥΓ:  στα αρνητικά είναι και το γεγονός πως εδώ και δυο χρόνια που η ομάδα έδειξε πως είναι οικογένεια, ο Κώστας έλειπε συνεχώς από τραπέζια, φωτογραφίσεις…

• Μου αρέσει 1

Επειδή ακούω συνέχεια για το ότι οι παίκτες είναι επαγγελματίες και αποφασίζουν με το συμφέρον τους , ως οδηγό. Αν το δεχτούμε αυτό τότε καλώς ο Σλούκας να πάει και στον βάζελο και κακώς βρίζουμε Παπαπέτρου και Αγραβάνη. Επίσης ο αθλητισμός ως φαινόμενο είναι απόλυτα συνυφασμένος με το συναίσθημα. Και το συναίσθημα του φιλάθλου είναι που κάνει ένα άθλημα λαοφιλές, άρα χτίζει και το «αγοραστικό» κοινό και θέτει τους κανόνες της «αγοράς», που εν πολλοίς ορίζουν και το ύψος των συμβολαίων των επαγγελματιών αθλητών. Άρα ο επαγγελματίας αθλητής οφείλει, κατά την γνώμη μου, να υπολογίζει και το συναίσθημα του κοινού που του επιτρέπει να βγάζει πλουσιοπάροχα τα προς το ζην. Με αυτό που γράφω δεν εννοώ πως ντε και καλά ένας παίκτης, στην περίπτωση μας ο Σλούκας, πρέπει να μείνει κάπου με το συναίσθημα μόνο. Αλλά να διαπραγματευτεί σεβόμενος και το λαϊκό αίσθημα και τους προέδρους που τον έχουν στηρίξει ουκ ολίγες φορές. Θεωρώ πως χθες έπρεπε να έχει απαντήσει, διευκολύνοντας και την ομάδα να κάνει τα επόμενα βήματα στο σχεδιασμό, είτε μείνει, είτε φύγει. Αυτά τα ήξεις αφίξεις είναι που έχουν ξενερώσει και εμένα αλλά και πολύ κόσμο, όπως βλέπω σημέρα.

• Μου αρέσει 2

• Πρόεδρος
19 λεπτά πριν, Λεωνίδας έγραψε:

Επειδή ακούω συνέχεια για το ότι οι παίκτες είναι επαγγελματίες και αποφασίζουν με το συμφέρον τους , ως οδηγό. Αν το δεχτούμε αυτό τότε καλώς ο Σλούκας να πάει και στον βάζελο και κακώς βρίζουμε Παπαπέτρου και Αγραβάνη. Επίσης ο αθλητισμός ως φαινόμενο είναι απόλυτα συνυφασμένος με το συναίσθημα. Και το συναίσθημα του φιλάθλου είναι που κάνει ένα άθλημα λαοφιλές, άρα χτίζει και το «αγοραστικό» κοινό και θέτει τους κανόνες της «αγοράς», που εν πολλοίς ορίζουν και το ύψος των συμβολαίων των επαγγελματιών αθλητών. Άρα ο επαγγελματίας αθλητής οφείλει, κατά την γνώμη μου, να υπολογίζει και το συναίσθημα του κοινού που του επιτρέπει να βγάζει πλουσιοπάροχα τα προς το ζην. Με αυτό που γράφω δεν εννοώ πως ντε και καλά ένας παίκτης, στην περίπτωση μας ο Σλούκας, πρέπει να μείνει κάπου με το συναίσθημα μόνο. Αλλά να διαπραγματευτεί σεβόμενος και το λαϊκό αίσθημα και τους προέδρους που τον έχουν στηρίξει ουκ ολίγες φορές. Θεωρώ πως χθες έπρεπε να έχει απαντήσει, διευκολύνοντας και την ομάδα να κάνει τα επόμενα βήματα στο σχεδιασμό, είτε μείνει, είτε φύγει. Αυτά τα ήξεις αφίξεις είναι που έχουν ξενερώσει και εμένα αλλά και πολύ κόσμο, όπως βλέπω σημέρα.

Εντάξει υπάρχει μια κολοσσιαία διαφορά μεταξύ του καθυστερώ γιατί είναι το τελευταίο μου συμβόλαιο και άλλο το πάω στον αιώνιο εχθρό που δεν είναι απλά αντίπαλος αλλά υπάρχει ιστορικό πίσω με το μέχρι τέλους και τα υπόλοιπα. Πως τα συνδέεις ακριβώς;

• Μου αρέσει 2

43 λεπτά πριν, lancelot έγραψε:

Εντάξει υπάρχει μια κολοσσιαία διαφορά μεταξύ του καθυστερώ γιατί είναι το τελευταίο μου συμβόλαιο και άλλο το πάω στον αιώνιο εχθρό που δεν είναι απλά αντίπαλος αλλά υπάρχει ιστορικό πίσω με το μέχρι τέλους και τα υπόλοιπα. Πως τα συνδέεις ακριβώς;

Τα συνδέω με το γεγονός πως εφόσον δεχόμαστε πως σαν επαγγελματίας πρέπει να κοιτάξει το συμφέρον του, αν αυτό το συμφέρον εξυπηρετείται από μια πρόταση του βάζελου, θα πρέπει θεωρητικά  να την δεχτεί. Τα μέχρι τέλους και όλα αυτά έχουν να κάνουν με το συναισθηματισμό. Άρα ένας επαγγελματίας δεν πρέπει να τα σκέφτεται. Εφόσον δεχόμαστε ότι όλα είναι επαγγελματικά επαναλαμβάνω.

• Μου αρέσει 1

• Πρόεδρος

Ρε συ υπάρχουν και κόκκινες γραμμές. Ναι είναι επαγγελματίας, ναι να κοιτάξει το συμφέρον του αλλά όχι να πάει στο ζελά. Ξεπερνάει το όριο αυτό

• Μου αρέσει 1

• Create New...

Την προσοχή σου για λίγα δευτερόλεπτα!

Καλώς ήρθες στο Redball.gr - Διάβασε περισσότερα: Κανόνες + Πολιτική Απορρήτου + Όροι Χρήσης Το Forum μας ενεργοποιεί cookies στην συσκευή σου ώστε να μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα. Έχεις τη δυνατότητα αν το επιθυμείς να τσεκάρεις τις επιλογές των cookies, αλλιώς θα υποθέσουμε πως είσαι σύμφωνος να συνεχίσουμε.