Μετάβαση στο περιεχόμενο

vs maccabi

Recommended Posts

Τις καλησπέρες μου. Από χθες έχει ξεκινήσει ξανά η μουρμούρα και η γκρίνια. Για παίκτες και φυσικά τον κόουτς. Γενικά μιλάω και όχι μόνο το γκρουπάκι μας. Ο χθεσινός αγώνας δεν ήταν τίποτα παραπάνω από προσγείωση στην πραγματικότητα. Πόσο εύκολα φαίνεται να ξεχνάμε ότι είμαστε ομάδα των 10-11 μυρίων μπάτζετ. Μέχρι πρόπερσι πρόπερσι λέγαμε 8δα και αν και τώρα στην πιο ανταγωνιστική ευρολίγκα από όσο θυμάμαι ίσως θα φέρουμε την καταστροφή αν δεν πάρουμε το πλεονέκτημα έδρας; Ε όχι δα. Το χειρότερο θα είναι αν μερικοί επιμείνουν ότι αυτός είναι ο (ρεαλιστικός) στόχος και τίποτα λιγότερο. Ο Σάσα μπορεί να μας αφήσει για ΝΒΑ σύντομα. Σλούκας και Παπανικολάου έχουν καμιά 3τια βαριά καλά χρόνια ακόμα. Η νέα φουρνιά δεν είναι ανάλογου επιπέδου. Οι πλούσιες ρώσικες θα γυρίσουν αργά ή γρήγορα. Μπορεί να έχουμε ξαφνικά καμιά ζάμπλουτη ομάδα από το ντουπάι. Μπορεί να ξεπεταχτεί καμιά νέα ΄΄μονακό΄΄ και να ρίχνει μπόλικο μαρούλι από το πουθενά. Πόσο μαρινό θεωρείτε το σενάριο του να μας φαίνεται πολύ δύσκολο έργο ακόμα και η 8δα; Δυστυχώς όχι και τόσο μακρινό. Χθες δεν έγινε τίποτα λιγότερο από ότι έχουμε κάνει εμείς πολύ περισσότερες φορές στους αντιπάλους. Παίζει και ο αντίπαλος, το ξεχνάτε; Να χαίρεστε την ομάδα τώρα που είναι στο καλύτερο που μπορεί με βάση το μπάτζετ της πάντα. Οι ρποσγειώσεις είναι και αυτές στο πρόγραμμα. Σε αντάλλαγμα κάνουν τις επιτυχίες ακόμα πιο γλυκιές.
   υ/γ η διαιτησία ήταν ξανά σε πολύ καλό επίπεδο με κάποια εκατέρωθεν λάθη. Αύριο συμπληρώνουμε μια δεκάδα αγώνων και αν δεν γίνει κάτι αναπάντεχο (ελέω αντιπάλου και έδρας) τα πιο σοβαρά παράπονα που έχουμε είναι τα σπόρια που πήραν Ρεάλ και Μπάρτσα χωρίς να αλλοιώνουν αγώνες όμως. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι.

• Μου αρέσει 2

Σε όλο αυτό δεν αναφέρεις ότι μπατζετ-ξεμπάτζετ η ομάδα παίζει κατα διαστήματα διαστημικό μπάσκετ

• Μου αρέσει 1
  • Με στεναχωρείς 1

@Κώστας Σπανός το έχω αναφέρει σε άλλες φάσεις και κείμενα. Αυτό είναι δημιουργία του Μπαρτζώκα και του αξίζουν πολλά μπράβο. Έχει εκμεταλλευτεί σχεδόν στο έπακρο το μπάτζετ πυο έχει. ΑΛΛΆ παραμένουμε μια καλή οργανωμένα ομάδα. Δεν είμαστε όπως η Ρεάλ πχ και που 5-6 παίκτες που της λείπουν παίζει με γεμάτη 12δα. Δεν γίνεται να ζητάμε να παίζουμε έτσι συνέχεια. Αυτό δεν το καταφέρνουν ούτε οι Ρεάλ, Εφές και αρκετά παραπάνο η Μπάρτσα που γενικώς προβληματίζει. Αυτό δεν το έκανε ούτε ο παο το 09 που είχε μια από τις καλύτερες ομάδες έβερ. 

Θέλω να πω ότι οι προσδοκίες δε δημιουργήθηκαν μια νύχτα από το πουθενά. Η ομάδα δείχνει ότι μπορεί να παίξει μπάσκετ ικανό ακόμα και να φέρει την κούπα. Από την άλλη έχει και διαστήματα που έτσι όπως παίζουμε απορούμε αν θα μπουμε οκτάδα. Η προοπτική πάντως υπάρχει και τα μπάτζετ δεν παίζουν μπάσκετ

• Μου αρέσει 2
  • Το λάτρεψα! 1

@Κώστας Σπανός θα συμφωνήσω για την προοπτική για αυτό και από εκεί που ''κανονικά" θα έπρεπε να λέμε 8δα και αν την θεωρούμε δεδομένη τώρα και κάνουμε όνειρα για 4δα. Μέχρι και για κούπα. Δεν είναι δίκαιο να κακήσουμε την ομάδα ή τον Μπαρτζώ όμως αν δεν πιάσουμε το ταβάνι των φετινών δυνατοτήτων μας. Τέλος μεταξύ μας είναι λίγο η σικ η ατάκα για τα μπάτζετ. Μια χαρά παίζουν μπάσκετ απλά δεν είναι προφανέστατα ο μόνος παράγοντας. Πόσες ομάδες μπορείς να μου πείς (πήγαινε με όσο πίσω θες) να έπαιζε τόσο κλά όσο δείχνουμε ότι μπορούμε με 10 μύρια?

Εμείς το 12, εμείς το 13, η Μακάμπι το 14, η Ζαλγκίρις το 99, η Μπανταλόνα το 94

@Κώστας Σπανός εμείς το 12 και με μικρότερο η αλήθεια είναι. σχεδόν το μισό μην πω δηλαδή. το 13 ήταν η ίδια ομάδα οπότε δεν το μετράω σαν διπλή. η ομάδα μας τότε είναι ο ρισμός της εξαίρεσης. κάτι σαν την Λέστερ της Πρέμιερ Λίγκ ή την Ελλάδα του 2004. Η Μακάμπι πρέπει να είχε συν το μισό από εμάς τώρα περίπου.  Γενικά δεν θυμάμαι ποτέ την Μακάμπι να έχει πέσει στα 10 μύρια το μπάτζετ της. Τέλος στην υπερβολή μου σου είπα πήγαινε με όσο πίσω θες. Πριν το 2000 ήταν άλλη εποχή και άλλα τα μπάτζετ. Δεν υπήρχαν τα 20+ σε αγωνιστικό επίπεδο που υπάρχουν τώρα. Ακόμα και αν τα δεχόμουν όλα αυτά στα τόοοοσα χρόνια και τις τόοοοσες ομάδες καταλαβαίνεις πόσο μικρό είναι το ποσοστό σωστά; Όλη θέλουμε το καλύτερο για την ομάδα μας και Ευροκούπες αλλά και ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές. Να ονειρευλομαστε τα άστρα, να πατάμε όμως και στην Γή.
υ/γ μέγας φιλόσοφος (της βούρτσας) :meaw-icon:

Μακάμπι το 14 είχε ούτε το 1/3 του μπάτζετ της ΤΣΣΚΑ και της Ρεαλ. ήταν γύρω στα 14Μ, εμείς πέρσι είχαμε 15Μ και δε νομίζω να έπεσε φέτος. Το μπάτζετ βοηθάει αλλά δεν είναι το παν, μπορείς να ρωτήσεις τον Βατούνιν ή τον Τζώρτζιο τον Αρμάνι ακόμα καλύτερα (τουλάχιστον με τα χίλια ζόρια ο Βατούνιν κάτι νίκησε). Μια χαρά μπορεί ο Ολυμπιακός να χτυπήσει 4αδα και ακόμα και να πάει στο Φ4 με αξιώσεις, δε αξίζει μιζέρια αυτή η ομάδα

@Κώστας Σπανός ε όχι και μιζέρια ρε μπρο άμα μιλάμε για ρεαλιστικά σενάρια και όχι το να μην πιάσουμε το ταβάνι των δυνατοτήτων μας. Μήπως τελικά εσύ είσαι ονειροπόλος ή απλά υπερεκτιμάς τις όντως μεγάλες δυνατότητες της ομάδας. Έχεις θεωρητικα Μπάρτα, Ρεάλ, Εφές να έχουν καπαρωμένες τις 3 από τις 4 θέσεις (εκτός αν η Εφές κοιμηθεί ξανά αλλα δύσκολο να το κάνει 3η σερι χρονιά) και μετά Αρμάνι, Φενέρ και Μονακό με πολύ μεγάλα μπάτζετ. Η αρμάνι απογοητεύει αλλά η Φενέρ κάνει το ανάποδο και δυσκολεύει πολύ το έργο μας για πλεονέκτημα έδρας. Η Μονακό είναι σε φάση όπως εμείς. Δεν είναι αδύνατο αλλά στο τέλος θα πρέπει να έχει κάνει περισσότερες υπερβάσεις από κακές ήττες. Και δεν γίνεται να ξεγράφεις και την Μακάμπι που έχει ρίξει επίσης χρήμα, έχει καλούς παίκτες αλλά χλωμό καθώς είναι καινούρια ομάδα. Η διαφορά μας με όλους αυτούς είναι ότι έχουμε  το μικρότερο μπάτζετ ώστε να νιώθουμε μια μαγκιά παραπάνω. Τα 15 μύρια που λες για μας δεν είναι αλήθεια εκτος αν βάζεις μέσα όλα τα έξοδα με ταξίδια, διαμονές κοκ. Το αγωνιστικό ήταν γύρω στα 8-8μιση. Της Μακάμπι τότε πρέπει όντως να ήταν γύρω στα 15 μύρια αλλα το αγωνιστικό πάντα.

@krakatheboy Φίλε χωρίς κακία αλλά το ποστ σου ακριβώς αυτό μου έβγαλε, μιζέρια. Σε φάση οκ είμαστε ψιλοχάλια ομάδα μην περιμένετε και πολλά γιατί οι άλλοι έχουν περισσότερα λεφτα. Καταλαβαίνω ότι δεν το εννοείς έτσι αλλά προτιμώ να αναλύω το αθλητικό κομμάτι και όχι τις τσέπες των αγγελόπουλων και στο γωνστικό κομμάτι τα πάμε εξαιρετικά, όχι χωρίς κάποια προβλήματα προφανώς

• Μου αρέσει 1

• Create New...